پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

۱۱عادت غلط که موهای شما را نازک‌تر می‌کند

برای داشتن موهایی زیبا باید سبک زندگی خود را تغییر دهید

مو

حتی اگر در کمال ناباوری وسط سرتان در حال خالی شدن باشد، اما احتمالا هیچ علاقه‌ای ندارید که حتی یک کلمه درباره کم مویی شما صحبت شود! حتی اگر به شدت ریزش مو دارید، برای نجات موهای شما دیر نیست. ‌‌

به اعتقاد دکتر آلن بومان، جراح کاشت مو و متخصص ریزش مو “سبک زندگی ما – از نوع تغذیه گرفته تا نحوه شانه کردن موها– روی ضخامت موها تاثیر دارد.” و یک خبر خوب: با چند تا تغییر ساده در سبک زندگی خود، می‌توانید موهای نسبتا ضخیمی داشته باشید. اینجا به ۱۱ نمونه از خرابکاران مو و راه‌حل‌هایی برای خلاصی از آنها اشاره می‌کنیم.


دوش‌گرفتن با آب داغ

دکتر ریان والتر، جراح کاشت مو در بوستون، معتقد است: “آب داغ رطوبت موها را از بین می‌برد(همچنین پوست را)، آنها را خشک و شکننده و در عین‌حال مستعد هرگونه آسیب و حتی ریزش می‌کند.” آب داغ نه تنها چربی مورد نیاز موها را خشک می‌کند، بلکه گرمای آن وارد منافذ پوست‌سر، که مسئول حفظ چربی موها هستند شده و آن‌ها را از بین می‌برد و به دنبال آن ریشه موها صدمه می‌بیند و منجر به ریزش بیشتر موها خواهد شد.

موهای خود را نجات‌دهید: چند درجه از حرارت آب کم کنید. “با آب ولرم دوش بگیرید و موهای خود را با آبی بسیار خنک، تا جایی که تحمل آب سرد را دارید، آبکشی کنید.”


استفاده از فرم‌دهنده‌های داغ

ابزارهای داغ که موهای شما را فرم می‌دهند، به پروتین‌های مفید و کوتیکول مو آسیب می‌زنند.

به اعتقاد دکتر بومان: “وقتی کوتیکول‌ها آسیب ببیند، توازن رطوبت مورد نیاز موها برهم‌ خورده و مستعد شکنندگی بیشتر خواهند بود.”

موهای خود را نجات‌دهید: استفاده از ابزار داغ – حتی سشوار– را به دو تا سه بار در هفته محدود کنید، تا جایی که امکان دارد از باد خنک آنها استفاده نمایید. همیشه از اسپری محافظ در برابرحرارت که محافظ موها در برابر حرارت و اصطکاک هستند، استفاده‌ کنید.


رژیم‌های آسیب‌رسان

با رژیم‌های سخت، تمام انرژی که وارد بدن شما می‌شود، برای عملکردهای ضروری بدن مصرف خواهدشد – مانند عملکرد قلب و مغز– ونه صرف ساخت مو! به گفته پارادای، متخصص پوست از کالیفرنیا: وقتی تشخیص داده می‌شود که فردی مبتلا به آنورکسیس یا همان بی اشتهایی مفرط است، از مهمترین علایمش ریزش شدید موهاست.

موهای خود را نجات‌دهید: غذاهای سالم با مقادیر زیادی پروتئین مانند ماهی، مرغ، عدس و لوبیا مصرف کنید. وی خاطرنشان می‌دارد که: “اساس ساخت موها از پروتئین است، پس به میزان لازم پروتئین مصرف کنید، چون تنها چیزی است که می‌تواند موهای شما را ترمیم کند یا به آنها آسیب برساند.” البته روزانه ۴۶گرم کفایت می‌کند.( و یا ۲۵تا ۳۰درصد ازکل کالری دریافتی).


بدرفتاری با موهای خیس

موهای ما هیچگاه به اندازه زمانی که کاملا̎ خیس هستند شکننده – و البته مستعد شکنندگی – نیستند، زمانی که کوتیکول‌های محافظ اندکی باز شده‌اند. بورس‌کشیدن و یا شانه کردن گره‌های مو زیر دوش، بعد هم به دنبال آن هجوم بردن به آنها با حوله و خشک کردن موها، آنها را نابود می‌کند.

موهای خود را نجات‌دهید: قبل از دوش‌گرفتن موهای خود را شانه ‌کنید تا بعد از حمام مجبور نباشید این کار را انجام‌ دهید. سپس با حوله‌ای نرم موهای خود را خشک کنید (نچلانید!). راستی؛ از بورس‌خوبی استفاده می‌کنید؟


سفت بستن موها

اگر دم اسبی‌های محکم یا بافتن موها از عادت‌های شماست، باید بدانید که دکتر دوریس دی، فوق تخصص پوست و مو از نیویورک معتقد است که: این مدل مو، فشار زیادی به ریشه موها وارد می‌کند، به آنها آسیب می‌زند و اثرات مخربی بر روی آنها دارد و حتی می‌تواند باعث نابودی دایم ریشه شود. همچنین می‌تواند منجر به ریزش موی غیرقابل درمان شود، شرایطی که در آن ریشه موها کاملا و به طور دایم ضعیف شده و امکان رشد مجدد موها وجود نخواهدداشت!

موهای خود را نجات‌دهید: بازشان کنید! تا جایی که امکان دارد، از بستن موها خودداری کنید (به‌خصوص هنگام خواب؛ چون چرخیدن روی بالش باعث شکسته‌شدن موهاست). وقتی موهای خود را از پشت می‌بندید، سفت نکشید.


استفاده از مواد فرم‌دهنده با ماندگاری طولانی

اگر روی اسپری یا ژل موهای شما نوشته شده با ماندگاری طولانی، همین دوام گره موها را بیشتر و بازشدن گره‌ها را مشکل‌تر می‌سازد.

دکتر میرمیرانی می‌گوید: ” اینگونه مواد، حاوی الکل فراوانی هستند که موها را خشک و شکننده‌تر می‌‌کنند.” وی همچنین در ادامه می‌افزاید که: ” زمانی که موهای شما آغشته به این مواد هستند، حتی اگر یک بار موهای خود را بروس یا شانه کنید، موهایتان شکسته و می‌ریزند.”

موهای خود را نجات‌دهید: از استفاده هرگونه موادی که موهای شما را خشک یا چسبان می‌کند، خودداری کنید. به جای آن، محصولاتی ملایم‌تر مانند کرم‌مو که رطوبت موها را حفظ کرده و در حین شانه زدن اصطکاک ایجاد نمی‌کنند، انتخاب کنید.


مصرف قرص‌های ضد بارداری

اگر از آن دسته خانم‌هایی هستید که در طی تغییرات هورمونی، نسبت به ریزش یا ضعیف‌شدن موهای خود حساس هستید، باید بدانید که مصرف اشتباه قرص‌های ضد بارداری، موهای شما را ضعیف‌تر خواهند کرد.

دکتر بومان می‌گوید که: ” افرادی که به آندروژن حساس باشند و ندانسته قرص‌هایی که حاوی آندروژن باشند را مصرف کنند، به ریزش مو دچار خواهندشد.”


خاراندن سر

به اعتقاد دکتر بومان، خارش پوست سر( چون لایه‌های چربی را از زیر پوست خارج می‌کند) به دلیل آسیب به موها، می‌تواند منجر به ریزش آن‌ها شود. وقتی که کوتیکول آسیب ببیند، موها مستعد شکستن خواهند شد.

موهای خود را نجات‌دهید: خارش کف سر را با شامپوهایی که حاوی سلنیوم، روی و یا روغن درخت چای هستند، تسکین‌ دهید. اگر شامپوهایی که بدون نسخه دریافت می‌کنید موثر نبود، دکتر شما می‌تواند نسخه شامپوی ضد قارچ یا فوم کورتیزون برایتان تجویز کند.


حمام آفتاب

اگر (آگاهانه) دیگر قصد برنزه کردن خود را ندارید، خیلی خوش شانس هستید، چون موهای خود را از تشعشعات زیانبار خورشید که ضخامت و حالت ارتجاعی موها را به تدریج از بین می‌برد، در امان نگه‌ داشته‌اید.

دکتر بوان اعتقاد دارد که: ” قرار‌‌‌‌گرفتن طولانی در مقابل تشعشعات نور خورشید، باعث می‌شود که لایه‌های کوتیکول ضعیف و ترک‌دار شوند و نتیجه آن شکنندگی موها و در نهایت از دست‌ رفتن موهاست.”

موهای خود را نجات‌دهید: درجاهایی که نیاز به کلاه هست، حتما̎ کلاه – ترجیحا̎ کلاهی که دارای لایه محافظت از تشعش خورشید باشد – بر سر بگذارید (و همه موها را زیر کلاه پنهان کنید).


شستن موها کمتر از حد معمول

حالا که یکی از کالاهای اساسی در زیبایی روزانه ما همین شامپوهایی هستند که تمام رطوبت موها را از بین می‌برد، پس آسان‌ترین کار ممکن، شستن چند روز در میان موهاست. می‌خواهید بدانید که آیا این کار درست است یا خیر؟ بله. اما شاید راهکار فوق‌العاده‌ای برای موهای شما نباشد.

به اعتقاد دکتر دی: “باقی‌ماندن طولانی مدت هر گونه مواد و یا مقدار زیادی شوره بر روی پوست سر، موجب بسته شدن محفظه‌های رشد مو خواهد‌ شد و راه رشد‌ کردن موها را مسدود خواهد کرد. “

موهای خود را نجات‌دهید: اگر هر روز از شامپو استفاده نکنید، مشکلی پیش نمی‌آید. اما اگر به استفاده نکردن از شامپو عادت کنید، باقی‌مانده مواد، آلودگی و چربی باعث بسته‌شدن منافذ پوست سر خواهد‌ شد. در صورت استفاده از هرگونه موادی بر روی موها یا عرق‌کردن، هر دو روز یکبار موهای خود را با شامپو بشویید. برای جلوگیری از هر گونه خشکی مو از شامپوهای فاقد سولفات، مثل اورئال، استفاده نمایید.


مصرف برخی داروها

برخی از داروها (مانند داروهای کلسترول و حملات قلبی، ضد افسردگی، ضد اضطراب، ضد فشارخون) یا هورمون‌ها (مانند داروهای تنظیم‌کننده تیرویید) می‌توانند با ریزش مو همراه‌ باشند.

به گفته دکتر بومان: “این داروها اغلب چرخه معمول رشد مو را متوقف کرده و یا با آن تداخل پیدا می‌کند و باعث می‌شود که موها در فاز استراحت قرار گرفته و یا رشد آنها برای همیشه متوقف شود.”

موهای خود را نجات‌دهید: درباره اینکه آیا امکان جایگزینی داروهای دیگری که عوارض کمتری داشته‌‌ باشند با دکتر خود مشورت‌ کنید.

۳۱ دیدگاه

 1. رامش در مرداد ۲۹, ۱۳۹۴در۹:۰۲ ق٫ظ

  عالی بود

 2. نگین در شهریور ۴, ۱۳۹۵در۲:۵۰ ب٫ظ

  مطلب بسیار مفیدی بود
  ممنون

 3. Mahi در دی ۱۴, ۱۳۹۵در۶:۵۳ ب٫ظ

  Vaghean matalebe khobi bod ..mamnon ..man kheyli az karhayi ke baese nabodi moishod …anjm midadam alan dg say mikonam behtar anal konam

 4. احسان در دی ۳۰, ۱۳۹۵در۲:۰۷ ق٫ظ

  ممنون

 5. جلال در فروردین ۱۵, ۱۳۹۶در۱۱:۰۷ ق٫ظ

  خیلی مفید وارزنده بود ممنون

 6. milad در اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۶در۹:۳۶ ب٫ظ

  سلام . من هر روز سرمو می شورم اگه دو روز شستن موهامو طول بدم سرم شروع به خارش میکنه و ریزش موهام شروع میشه بعد که سرمو میشورم ریزشم بیشتر میشه میگن خوب نیس موها رو هر روز بشوری و باعث میشه چربیه مفید از بین بره به نظر شما من باید چکار کنم.

  • vorujak در خرداد ۱۲, ۱۳۹۶در۱۲:۳۳ ب٫ظ

   تا میتونی به شستن ادامه بده که قشنگ بریزه. مو که مهم نیست انسانیت مهمه

   • ali در خرداد ۱۲, ۱۳۹۶در۱۲:۳۹ ب٫ظ

    hagh ba shomast

   • دختر در آبان ۲۸, ۱۳۹۶در۸:۱۱ ب٫ظ

    چرا بیخود نظر میذاری
    قبل از نظر گذاشتن یکم فکر کنی بد نیست

  • سارینا در خرداد ۲۳, ۱۳۹۶در۱۱:۵۸ ق٫ظ

   با شامپوی معمولی یا اگر به کارتون میاد با آب خالی موهاتون رو شست و شو بدید.

  • یوسف در بهمن ۱۳, ۱۳۹۷در۶:۲۶ ب٫ظ

   سلام. از قرص های زینک پلاس استفاده کن برای ریزش مو. و شامپو بچه فیروز بزن. یا شامپوی ضد ریزش و تقویتی. ولی هروز خوب نیست شامپو به سرت بزنی. این عادتو ترک کن. من ۳ روز یبار حموم میرم

 7. ali در خرداد ۱۲, ۱۳۹۶در۱۲:۴۰ ب٫ظ

  aali bud. sepas az shoma

 8. behzad meeting after known در تیر ۹, ۱۳۹۶در۶:۳۷ ب٫ظ

  لطفا بفرمایید با مختصردست خیس روی سر کشیدن یا هرخیس کردنی موجب شکنندگی است یاخیرexplain?

 9. NaZ در مرداد ۲۵, ۱۳۹۶در۱۰:۰۴ ب٫ظ

  سلام به شما خیلی موی های خشک و شکننده و ریشه موی ضعیف دارم چی کار کنم خیلی ناراحتم ???? همیش گلونم بغض میکنه ???? لطفا خواهش میکنم یک راه حل برم بگوین؟

 10. مریمی در مرداد ۲۷, ۱۳۹۶در۸:۵۵ ب٫ظ

  خوب بود

 11. مریمی در مرداد ۲۷, ۱۳۹۶در۸:۵۶ ب٫ظ

  عااالی

 12. ارمین در مهر ۶, ۱۳۹۶در۹:۳۹ ق٫ظ

  سلام. منم نظرم مثل میلاده. پوستم چربه و باعث میشه موهامم خیلی زود چرب شن . نمیدونم چیکار کنم !!!؟؟؟ اثار روحی وحشتناکی روم گذاشته . اخه یه جوون ۱۸ ساله چرا باید موهاش بریزه و کم پشت بشه !!!!! خیلی زوده خیلیییی

 13. ادریس در مهر ۳۰, ۱۳۹۶در۱۱:۰۰ ق٫ظ

  سلام بخاطر ریزش موهایم ارزنده گی سیرشده ام میخواهم خودکشی کنم

  • روانپزشک خسته در آبان ۱۸, ۱۳۹۶در۳:۰۹ ب٫ظ

   اگه زندگیتون جوریه که واسه یه ریزش مو میخواین خودکشی کنین
   لطفا این کارو بکنین و مارو هم از شر امثال خودتون خلاص کنین
   با تشکر

 14. Aref در آبان ۲۷, ۱۳۹۶در۱۰:۴۳ ب٫ظ

  من موهای سرم کم پشت نیس اصلا ولی سرمو ک میشورم یکساعت بعد انگار یکسال میشع سرمو نشستم با اینکه پوست سرم چربه ریزشم نداره ولی ……….

 15. حسنا در بهمن ۱۰, ۱۳۹۶در۱۱:۲۱ ب٫ظ

  سلام من خیلی مو های قوی و پر پشت داشتم اما یهویی موهام شروع به رفتن کرد الانم موهام خیلی ضعیف شده و هر روز موهام داره کم شده میره لطفا برام یه راهی حلی نشون بدین چه کار کنم

  • محسن در بهمن ۱۴, ۱۳۹۶در۱۱:۰۰ ب٫ظ

   ریزش مو معمولاً بدون دلیل نیست ، میتونید برای پیدا کردن دلیل به پزشک متخصص مراجعه کنید تا براتون آزمایش بنویسه میتونه مشکل غدد باشه.
   تغییر ناگهانی در رژیم غذایی هم درصد کمی میتونه باعث مشکل ریزش بشه.

 16. حسنا در بهمن ۱۴, ۱۳۹۶در۱۰:۲۳ ب٫ظ

  لطفا جواب منو بدین منتظرم

 17. milad81 در اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷در۱:۴۸ ب٫ظ

  سلام من موهام بلنده و کش سیاه بستمش ولی ریزش داره و الان یکم کم پشت شده همه از من شاکیند که موهام رو زمین ریخته باید چیکار کنم؟ یگاهی هم حواسم پرت میشه میخارونمش ۱چجوری جلوی ریزش رو بگیرم؟. هم میخوام بیمو نشم همم میخوام بلند باشه. برم کوتاه کنمش یا میشه جلوی ریزشش رو گرفت؟ خودمم دوست ندارم کوتاه کنم.

 18. آرام در خرداد ۱۱, ۱۳۹۷در۴:۳۵ ق٫ظ

  سلام موهای من لخته و قبلا موهام انقدر پرپشت بود ک اصلا نمیشد موهام ببندم ووقتی میبستم صاف و یک دست نمیشد حتی یراشونه وبافت موهام ب مشکل برمیخوردم تقریبا نزدیک دوسال عادت کردم ب اینک زیر دوش موهام شونه کنم ولی اصلا حجم موهام کم نمیشد تااینکه آذرماه عمل جراحی چشم داشتم وچندساعتی رو بیهوش ازاون موقع حس میکردم موهام بیش ازحد نرم ونازک شدن تا فروردین ماه کامل موهام نصف شد آیا موهای ریخته شده ی من برمیگرده وموقتیه یا دائمی خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون

 19. متین در تیر ۱۸, ۱۳۹۷در۴:۰۷ ب٫ظ

  ریزش مو صد درصد ارثیه اگه ارث ریزش نداشته باشی موها رو هر روز بکنی و با نفت بشوری بازم درمیاد
  برخی مریضی ها یا دارو یا کمبود برخی ویتامین ها هست که مو ریزش پیدا میکنه ولی بعد یه مدت دوباره پر میشه

  • حامد در تیر ۲۷, ۱۳۹۷در۱:۳۲ ق٫ظ

   سلام من موهام پر پشت بود ولی الان کم پشت شده و نازک.وسط سرم هم خالی شده آیا راه حلی هست بگید.ممنون

 20. Saeed در بهمن ۱۲, ۱۳۹۷در۱۰:۴۸ ب٫ظ

  تشکر عالی بود

 21. Sara در اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۸در۱:۴۴ ب٫ظ

  سلام منم خیلی ریزش مو دارم موندم چیکار کنم

 22. رها در مهر ۲۴, ۱۴۰۰در۴:۵۸ ب٫ظ

  سلام یه سوالی داشتم . کلا مو رو خوبه بعد حموم خشک کنیم یا نه و اینکه اگه بخوایم بدون سشوآر خشک شه سریع چیکار کنیم

 23. محمدظاهری فر در خرداد ۶, ۱۴۰۱در۴:۳۵ ب٫ظ

  دیگه سن بره بالا موها کم پشت میشن یا کچل میشی اونایی سن بالا مو دارن شانسیه مو تا چند سال می‌تواند روی سر بمونه دیگه خودش خسته میشه ول میکنه مثل این میمونه آدم تا یه جایی زنده میمونه بعد میمیره

نظر خود را بیان کنید