پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص روغن مریم گلی برای پوست، مو و سلامت بدن

چرا باید از روغن مریم گلی استفاده کنیم؟

خواص روغن مریم گلی

مریم گلی یک نوع از درختچه همیشه سبز است. مریم‌گلی مرموک،طعم و کاربرد پزشکی متفاوتی دارد. طبق یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۴، مریم‌گلی مرموک، دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند باعث جلوگیری از آسیب DNA و پروتئین شود.


فواید سلامتی روغن ضروری مریم گلی را می توان به خواص بالقوه آن به عنوان ضد قارچ، ضد میکروب، آنتی اکسیدان، ضد عفونی کننده، ضد التهاب، ضد اسپاسم، ضد باکتری، خلط آور، ملین و یک ماده محرک نسبت داد.

اغلب نام مریم گلی را این روزها در دنیای لوازم آرایشی و بهداشتی به ویژه در زمینه مراقبت از پوست می شنویم. محصولات زیبایی بی شماری ادعا می کنند که حاوی روغن مریم گلی یا بهتر بگوییم اسانس روغنی مریم گلی هستند.

این اسانس با تقطیر بخار برگ های مریم گلی استخراج می شود. در این مطلب از مجله سلامت به مهم ترین فواید اسانس روغنی مریم گلی می پردازیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


۱. دارای خاصیت ضد قارچی است

وجود کامفور و کامفن در این اسانس به آن خاصیت ضد قارچی بالقوه می دهد. این روغن احتمالاً قادر به مهار عفونت‌های قارچی داخلی و خارجی است و عفونت‌های قارچی مانند اسهال خونی، بیماری‌های پوستی، پای ورزشکار یا درماتیت را تسکین می‌دهد. این خاصیت یکی از دلایل استفاده از آن در محصولات مراقبت از پوست است.


۲. دارای خاصیت ضد میکروبی است

اجزای موجود در اسانس مریم گلی که ممکن است در برابر عفونت های قارچی از بدن محافظت کند می تواند در برابر عفونت های میکروبی نیز محافظت کند. بنابراین، همانطور که توسط گزارش منتشر شده در مجله آفریقایی بیوتکنولوژی تأیید شده است، می توانید با استفاده از اسنس روغنی مریم گلی از زخم ها یا بریدگی های کوچک در برابر ایجاد عفونت های تحریک کننده یا بالقوه خطرناک محافظت کنید.


۳. دارای خواص ضد باکتری است

این روغن مشابه موارد قبل، در مقابله با عفونت های باکتریایی مفید است زیرا باکتری ها را می کشد و ممکن است رشد آنها را در بدن مهار کند. این خاصیت همچنین می تواند برای درمان بیماری هایی مانند عفونت های باکتریایی در گوش، بینی، گلو، چشم، دستگاه تناسلی، مجرای ادرار، روده بزرگ، روده ها و همچنین بر روی پوست و زخم ها استفاده شود.


۴. می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند

این شاید با ارزش ترین جنبه این اسانس و دلیل استفاده گسترده از آن در محصولات ضد پیری و درمان پوست باشد. بر اساس مطالعه ای که در مجله طب سنتی و مکمل منتشر شده است، مریم گلی قدرت آنتی اکسیدانی قوی خود را از رزمارینیک اسید و کارنوزیک اسید به دست می آورد.

آنتی اکسیدان ها همانطور که از نامشان پیداست بر علیه اکسیدان ها یا رادیکال های آزاد در بدن که عامل اصلی پیری هستند، عمل می کنند. این آنتی اکسیدان ها پیری را کند می کنند و از علائمی مانند چین و چروک، افتادگی پوست و عضلات، کاهش بینایی و توانایی های شنوایی، اختلال در عملکرد مغز، از دست دادن حافظه، تخریب بافت ها، دژنراسیون ماکولا و اختلالات عصبی جلوگیری می کنند.


۵. دارای خواص ضد عفونی کننده است

از آنجایی که اسانس روغنی مریم گلی دارای خواص ضد میکروبی، ضد باکتریایی و ضد قارچی بالقوه است، می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده برای زخم ها، برش های جراحی، آسیب های پس از زایمان، زخم ها و زخم ها نیز عمل کند.


۶. دارای خواص ضد التهاب است

این روغن مفید التهاب پوست را کاهش می دهد و از ورود مواد سمی به جریان خون جلوگیری می کند. همچنین ممکن است اثرات مصرف مواد مخدر بیش از حد، مصرف بیش از حد غذای شور یا تند و … را کاهش دهد.

مطالعه‌ای در مجله زیست‌شناسی دارویی نشان می‌دهد که عصاره این گیاه مفید به درمان التهاب در معده، روده و مجاری دفعی کمک می‌کند.


۷. دارای خواص ضداسپاسم است

اسانس روغنی مریم گلی می تواند در درمان تمام مشکلات ناشی از اسپاسم از جمله درد معده، سینه و روده و همچنین سرفه، تشنج و گرفتگی عضلات مفید باشد.


۸. یک مسهل خوب برای صفرا است

بر اساس مجله بین المللی زیست شناسی، مریم گلی ترشح صفرا را افزایش می دهد. اسانس روغنی مریم گلی می تواند به هضم غذا، تسکین معده و بهبود عملکرد کل سیستم گوارشی در برابر التهاب ناشی از اسیدهای بیش از حد کمک کند. همچنین ممکن است اسیدهای موجود در معده و جریان خون را خنثی کند و در نتیجه باعث تسکین اسیدوز شود.


۹. دارای خواص دیورتیک و نرم کننده است

اسانس مریم گلی از طریق دفع یا تعریق دفع سموم از خون را تسریع می کند و در نتیجه خون را تصفیه می کند و به عنوان یک دفع کننده عمل می کند.


۱۰. یک داروی گوارشی مفید است

اسانس روغنی مریم گلی می تواند در صورت سوء هاضمه با تسهیل تجزیه غذا به عنوان یک داروی گوارشی عمل کند. این کار را با افزایش ترشح صفرا و شیره معده و با مهار رشد میکروبی در سیستم گوارش انجام می دهد.


۱۱. یک داروی طبیعی قاعده آور است

این روغن سیکل های قاعدگی را منظم می کند و به تسکین گرفتگی های قاعدگی کمک می کند. هورمون های خاصی مانند استروژن را فعال می کند که مشکلاتی مانند سردرد، حالت تهوع، ضعف، خستگی، افسردگی، نوسانات خلقی و سایر علائم مرتبط با پریود را تسکین می دهد.


۱۲. یک داروی طبیعی خلط آور است

اسانس روغنی مریم گلی می تواند سرفه، سرماخوردگی و عفونت در قفسه سینه و مجاری تنفسی را تسکین دهد. همچنین احتقان ناشی از سرماخوردگی را تسکین می دهد. اسانس مریم گلی با مبارزه با عفونت ها و کاهش التهاب ناشی از آنها تب را کاهش می دهد.


۱۳. می تواند به عنوان ملین عمل کند

مریم گلی می تواند با تحریک ترشح برخی مایعات و همچنین تحریک روده، دفع را تسهیل کند و یبوست را از بین ببرد.


سایر فواید روغن مریم گلی

اسانس مریم گلی به مدیریت درماتیت، تبخال، پسوریازیس، سینوزیت، آسم و برونشیت، تجمع بلغم، فلج مغزی، افسردگی، سیاتیک کمک می کند و همچنین باعث ثبات ذهنی و هوشیاری می شود.

نظر خود را بیان کنید