پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

تفاوت بین لکه بینی و پریود

چگونه لکه بینی و قاعدگی را از هم تشخیص دهیم؟

لکه بینی و پریود

تفاوت اصلی بین لکه بینی و قاعدگی در حجم خونی است که از طریق واژن تخلیه می‌شود. خونریزی از طریق واژن در لکه بینی بسیار اندک است و می‌توان از آن چشم پوشی کرد در حالیکه خونریزی در دوران قاعدگی ممکن است سه الی پنج روز طول بکشد.

تفاوت بین لکه بینی و قاعدگی در چیست؟ مقدار خونی که در این دو مورد از بدن خارج می‌شود تفاوت اصلی بین این دوست. در دوران قاعدگی، جریان سنگینی از خون از بدن خارج می‌شود و همانطور که گفتیم ممکن است به طور متوسط بین سه الی پنج روز طول بکشد. لکه بینی ممکن است به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی رخ دهد و تخلیه خون در آن به صورت نامنظم و اندک است. با اینحال لکه بینی ممکن است نشان دهنده بارداری یا یک شرایط زمینه‌ای باشد.

دوران قاعدگی:

قاعدگی بخشی از چرخه قاعدگی است. به طور متوسط، طول چرخه قاعدگی، ۲۸ روز است. برای برخی از افراد، این دوران ممکن است کوتاه‌تر باشد و برای برخی از افراد نیز این دوران ۳۵ روز است. بعد از قاعدگی، دیواره رحم شروع به ضخیم شدن می‌کند و خود را برای بارداری احتمالی آماده می‌سازد. بعد از پایان چرخه قاعدگی و زمانی که بارداری رخ نداد، رحم دیواره خود را با خونریزی می‌ریزد. طول دوره قاعدگی به طور متوسط سه الی پنج روز است. شرایط زیر قبل، در طول و بعد از قاعدگی دیده می‌شود:

درد در ناحیه شکم، نفخ یا گاز شکم، سردرد یا میگرن، تورم در ناحیه سینه، افزایش اشتها برای غذا خوردن، اختلالات عاطفی مانند تحریک پذیری و خستگی.

لکه بینی:

لکه بینی یا لکه بینی واژینال، ممکن است بین دو دوره قاعدگی رخ دهد. خون یا مایعی که از طریق واژن تخلیه می‌شود زیاد نیست و به صورت چند قطره خواهد بود. رنگ خون نیز ممکن است به صورت قهوه‌ای تیره یا صورتی روشن باشد. اگرچه لکه بینی به طور کلی بی خطر است اما بهتر است با یک پزشک متخصص در این مورد مشورت گردد تا شرایط به طور کلی بررسی شود. موارد زیر ممکن است دلیل ایجاد لکه بینی باشد.

بارداری:

لکه بینی ممکن است نشان دهنده بارداری باشد. اگر فردی باردار باشد وجود لکه بینی ممکن است به معنای وجود مشکل در بارداری باشد. اگرچه لکه بینی (اگر کم باشد) برای زنان باردار طبیعی است اما بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. شرایط زیر در دوران بارداری ممکن است نشان دهنده مشکل جدی باشد و باید مورد توجه قرار گیرد:

 • خونریزی شدید از طریق واژن در ماه اول تا دوم بارداری ممکن است نشان دهنده حاملگی خارج از رحم باشد.
 • اگر خونریزی بعد از ماه دوم بارداری رخ داد، ممکن است نشان دهنده وجود مشکل با جفت باشد.

داروها:

لکه بینی ممکن است با مصرف برخی از داروها مرتبط باشد. به عنوان مثال مصرف داروهای ضد بارداری در برخی از افراد باعث ایجاد لکه بینی می‌شود. برای افرادی که مصرف این نوع داروها را به تازگی آغاز کرده‌اند، خونریزی بین دوره‌های قاعدگی ممکن است در دو یا سه ماه اول دیده شود. با اینحال، برای افرادی که هم اکنون از این داروها به طور منظم استفاده می‌کنند، مصرف نکردن و قطع مصرف ممکن است باعث خونریزی شود.

تخمک گذاری:

تخمک گذاری فرآیندی است که در آن تخمک از تخمدان آزاد می‌شود. تخمک گذاری معمولا از روز ۷ تا ۲۲ چرخه قاعدگی رخ می‌دهد. برخی از زنان ممکن است در اواسط چرخه قاعدگی، لکه بینی را تجربه کنند.

شرایط مرتبط با سلامتی:

 • عفونت‌ها: عفونت‌هایی که ار طریق روابط جنسی منتقل می‌شود معمولا دلیل اصلی ایجاد عفونت در اندام‌های تولید مثلی همچون واژن، رحم ،گردن رحم، لوله های فالوپ و تخمدان است.بنابراین افرادی که به این نوع عفونت‌ها مبتلا هستند ممکن است دچار لکه بینی شوند.
 • بیماری التهابی لگن: لکه بینی یا خونریزی غیر طبیعی ممکن است در افرادی که مبتلا به بیماری التهابی لگن هستند دیده شود. این بیماری، عفونت یا التهاب اندام‌های تولید مثل همچون تخمدان‌ها، رحم یا لوله‌های فالوپ است.
 • فیبروئیدهای رحمی: فیبروئیدهای رحمی تومورهایی هستند که در رحم رشد می‌کنند. اگرچه این تورموها خوش خیم هستند و سرطانی محسوب نمی‌شوند اما هنوز هم می‌توانند باعث ایجاد لکه بینی یا خونریزی بین دو قاعدگی شوند.
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک(PCOS): این گزینه همچنین به عنوان عدم تعادل هورمونی نیز شناخته شده است. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند ممکن است لکه بینی را تجربه نمایند.
 • دستگاه درون رحمی(IUD): افرادی که دارای دستگاه‌های درون رحمی هستند، نسبت به سایر افراد خونریزی سنگین و غیر طبیعی را تجربه خواهند کرد.
 • سرطان: خونریزی از طریق واژن بین دو دوره قاعدگی ممکن است نشانه سرطان تخمدان یا دهانه رحم باشد. همچنین این گزینه ممکن است نشان دهنده وجود تومور در واژن نیز باشد.

استرس و اضطراب:

افرادی که تحت استرس‌های عاطفی یا اضطراب شدید هستند ممکن است خونریزی غیر عادی و لکه بینی را تجربه کنند.

سایر موارد:

سایر دلایلی که ممکن است به خونریزی غیر طبیعی از واژن منجر شود شامل موارد زیر است:

 • سوءاستفاده جنسی یا ضرب و شتم
 • اشیای خارجی در واژن
 • پولیپ ( رشد در دهانه رحم)

تفاوت بین لکه بینی و خونریزی در دوران قاعدگی:

بر اساس مواردی که در این مقاله ذکر کردیم، لکه بینی و قاعدگی دو شرایط متفاوت هستند. تفاوت اصلی بین این دو مورد، مقدار خونی است که از طریق واژن تخلیه می‌شود. لکه بینی ممکن است در هر زمانی از چرخه قاعدگی رخ دهد و به همین خاطر نیز خونریزی غیر طبیعی یا نامنظم در نظر گرفته می‌شود.خونریزی در این شرایط کم است و می‌توان از آن چشم پوشی کرد. اما در دوران قاعدگی، خونریزی شدید است. لکه‌های کمرنگ ( که معمولا به رنگ قهوه ای تیره یا صورتی کمرنگ است) ممکن است در زمان لکه بینی مشاهده شود. در برخی از موارد نیز تنها با پاک کردن واژن با دستمال کاغذی می‌توان متوجه لکه‌ها شد. بر خلاف دوران قاعدگی استفاده از نوار بهداشتی یا تامپون در لکه بینی ضروری نیست. یک دستمال کوچک و تمیز می‌تواند لکه‌ها را به خود جذب کند. اگر لکه بینی بیش از حد بود باید با یک پزشک مشورت شود.

۲۲ دیدگاه

 1. سمیرا در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶در۱۱:۳۷ ب٫ظ

  سلام

  • Lunademar در تیر ۱, ۱۳۹۶در۲:۰۶ ب٫ظ

   سلام خسته نباشید
   من در دوران عقدم و دخول صورت نگرفته .
   بنده بعد از پایان پریود ب فاصله کمتر ۵ روز دوباره خون دیدم و درد های دوران پریود رو هم داشتم و بعد از سال روز افرازات ب شکل خون اب میبینم و از امپول ویتامین k و قرص دوفستون هم استفدا کردم
   ممنون میشوم علت شو بدونم.

 2. سمیرا در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶در۱۱:۴۱ ب٫ظ

  سلام ببخشید من ی سوالی داشتم من هر۲۴پریودیمه روز۱۴پریودی سونو رفتم هیچ مشکلی گفت نداری دوتا فولیکولم داشتم شب ۱۴نزدیکی داشتم سه شب پشت هم ولی امروز۲۳پریود شدم چرا؟؟؟؟

  • خجسته در اسفند ۱۲, ۱۳۹۷در۱۰:۳۰ ب٫ظ

   سلام من در دوران قاعدگی چهار روز اول لکه بینی دارم بعدش خونریزی میخواستم ببینم طبیعبه؟

 3. سمیرا در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶در۱۱:۴۴ ب٫ظ

  یک سقطم پارسال داشتم تازه تو سه ماه بودم سقط شد

 4. فاطمه حیدرپور در تیر ۲۴, ۱۳۹۶در۱:۵۴ ق٫ظ

  سلام من عادت ماهیانه که میشم به طور خودکار خونریزی که نه اواخرش لکه بینی قطع نمیشه حتما باید قرص ضد بارداری استفاده کنم تا پاک بشم تازه لک فقط با دستمال داخل واژن فرو کردن خونی میشه وگرنه اثر دیگه ای نداره چطور میشه که اینطوری میشه ممنون میشم جواب بدین

 5. افسانه در آبان ۱۵, ۱۳۹۶در۰:۲۸ ق٫ظ

  سلام.من دختر ۳۷ ساله ای هستم ک ب مدت ۷ ماه ک دچار لک بینی قبل پریودی شدم و تا ۴ روز هم طول میکشه.میخواستم. علتشو بهم بگین. وراهنماییم کنید؟واقعن عصبیم کرده این مسئله

 6. راحله در آبان ۲۱, ۱۳۹۶در۱۰:۰۲ ب٫ظ

  با سلام ، من حدود پانزدهم ماه پیش بجای اینکه پریود بشم حدود یک هفته لکه بینی قهوه ای داشتم تا پانزدهم این ماه که منتطر دوران قاعدگی بودم ولی پریود نشدم تا الان که ۲۲ ماه ابان هست خیلی نگرانم لطفا پاسخ من را بدهید ممنون میشم البته اضافه کنم که حدود دوهفته پیش نزدیکی داشتم و چون شک داشتم که شاید باردار باشم امشب از بیبی چک استفاده کردم ولی منفی بود نمیدونم چکار کنم من ۳۸ ساله هستم و منتظر بارداری دوم ،

 7. سححر در آذر ۱۳, ۱۳۹۶در۱:۴۴ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید باشوهرم درماه گذشته روابط زیادی داشتیم وتستسترون روریخته وقرص ضدبارداری هرباراستفاده کردم وپریودنشدم وچندلکه خون دیدم وقط شد وهنوز یکماهه پریودنشدم،چکارکنم که باردارنباشم وپریودشم؟ممنون

 8. نسترن در دی ۱۸, ۱۳۹۶در۶:۱۱ ب٫ظ

  سلام من پریودیم ۷روز عقب افتاد آز دادم منفی بود دکتر رفتم پروژسترون تزریق کرد امروز بعد از ۱۳ روز لکه کمرنگ دیدم و پریود نشدم.علت چیست؟

 9. ati در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷در۷:۱۸ ق٫ظ

  سلام وقتتوم بخیر
  من ۴روز از تاریخ پریودیم میگذره ولی پریود نشدم! ولی توی این ۴روز مقدار کمی لک قهوه ای خیلی کمرنگ میاد ازم ولی خونریزی نکردم! پریودیم هم منظم… اولین باره اینطوری میشم…متأهل هستم۲۵سالمه… بی بی چک هم بعد از گذشت این ۴روز که پریود نشدم زدم ولی منفی بود! دلیل اینکه لک قهوه‌ای میبینم ولی پریود نمیشم چیه!؟! ممنون میشم راهنماییم کنید! تشکر

  • فخری در اسفند ۵, ۱۳۹۷در۶:۱۸ ب٫ظ

   سلام منم همینطورم شما باردار بودین ؟

 10. farahnae در تیر ۱۵, ۱۳۹۷در۰:۵۶ ق٫ظ

  سلام. من همیشه وقتی پریود میشدم خیلی دل درد میشدم وخون ریزیم زیاد بود. و
  ۱۱ ماه قبل پریود شدم ۷ روز فقط لکه بینی داشتم ازمایش بارداری دارم منفی بود و دوباره این ماهم همینجور فقط لکه بینی دارم اصلا درد پریودی ندارم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

 11. پري در تیر ۲۹, ۱۳۹۷در۳:۰۱ ق٫ظ

  سلام منم مثله شما بودم این ماه
  اصلا درد نداشتم و فقد خیلی کم خون ازم میرفت
  دلیلش برای شما چی بود؟؟

 12. اتی در آبان ۲۰, ۱۳۹۷در۲:۲۵ ق٫ظ

  سلام من بی بی چک استفاده کردم باردار نبودم منفی بود . نزدیگ پریودیم بود ولی نگران شدم قرص اورژانس خوردم تا خون زودتر بیاد بعد یک روز یعنی فرداش خون اومد ولی کم میاد .دلیلش چیه !؟ نگرانم

 13. اتما در آبان ۲۰, ۱۳۹۷در۲:۳۲ ق٫ظ

  سلام من بی بی چک استفاده کردم باردار نبودم منفی بود . نزدیک پریودیم بود ولی نگران شدم یک قرص اورژانس خوردم تا زودتر خون بیاد تا قرصو خوردم یعنی فرداش خون اومد ولی کم میاد فقط لکه میاد .دلیلش چیه !؟ نگرانم

 14. اتما در آبان ۲۰, ۱۳۹۷در۲:۳۳ ق٫ظ

  میشه کمکم کنید

 15. مهسا در بهمن ۶, ۱۳۹۷در۴:۴۸ ب٫ظ

  سلام من و همسرم قصد بچه دار شدن داشتیم یک ماه پیش وقتی ۱۰ روز به زمان پریودیم مونده بود چند بار رابطه داشتیم برای بچه دار شدن اون ماه کلا پریود نشدم الان دو ماهه که پریود نشدم بیبی چکم منفی بود چند روز پیشم لکه ی خون صورتی خیلی کمرنگ دیدم روز بعدشم لکه قهوه ای تیره دیدم میشه بگین دلیلش چیه

 16. فاطمه در اسفند ۲۶, ۱۳۹۷در۰:۱۴ ق٫ظ

  سلام من مجردم اما یکی دوبار قبل ازشروع قاعدگیم یکی دولک خون دیدم وبعد ادامه نداشته ودوسه روزبعدش پریودشدم
  بیشتراوقات هم تاخیرزیاد دارم
  میتونین کمکم کنین

 17. المیرا در تیر ۱۲, ۱۳۹۸در۳:۵۲ ق٫ظ

  سلام من الان ۱۵ روز از دوران قاعدگیم گذشته و الان یه هفته قرص پروژسترون مصرف میکنم و تو این یه هفته فقط لکه بینی داشتم ولی عادت نشدم امکانش هس باردار باشم؟

 18. H در تیر ۲۴, ۱۳۹۸در۱۲:۱۵ ب٫ظ

  سلام من یه دختر۱۷ساله هستم الان ۱۶روز هست که پریودیم عقب افتاده و هیچ وقت منظم نیست چند روزه که لکه میبینم ولی هنوز پریرد نشدم حتی یک مرتبه فکر کردم دیگه پریود شدم ولی باز لکه بود اولین بار هست که لکه میبینم میشه راهنمایی کنید!ممنون

 19. samira در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۹در۱۰:۳۸ ب٫ظ

  سلام من باشوهرم نزدیکی داشتم یه روزبعد قرص ضدبارداری خوردم وبعداز۵روزشاهدیک لکه خون شدم فکرکردم پریودم ولی بعدازاون خونی ندیدم بنظرتون دلیلش چیه

نظر خود را بیان کنید